Могут ли оштрафовать за незарегистрированную налоговую накладную?

 

Якщо платник податків припустився помилки та не зареєстрував вчасно податкові накладні в ЄРПН, чи може податковий орган застосувати адмінвідповідальність за таке порушення до посадових осіб госпсуб’єкта та в якому порядку?

 

Якщо звернутись до Кодексу про адмінправопорушення, то згідно зі ст. 163-1 керівник та інші посадові особи підприємства несуть адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку у вигляді штрафу від 85 до 170 грн. Причому протоколи за такими правопорушеннями складають податкові органи, а штраф застосовує вже суд.

Отже, виникає запитання: чи буде адмінвідповідальність за нереєстрацію чи несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН?

Відповідно до п. 16.1 ПКУ, платник податків зобов’язаний, зокрема:

— вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

— подавати до контролюючих органів у встановленому порядку декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ (п. 36.1 ПКУ).

Податковий обов’язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими ПКУ пов’язує сплату ним податку (п. 37.2 ПКУ).

Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов’язку встановлюються ПКУ та законами з питань митної справи (п. 38.3 ПКУ).

Податкова декларація, розрахунок (далі — податкова декларація) — документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків — фізосіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 46.1 ПКУ).

Отже, вищенаведене свідчить про те, що виконання податкового обов’язку щодо ПДВ пов’язане із належним дотриманням способу формування даних податкової декларації з ПДВ на підставі належним чином оформлених документів.

бухгалтерские курсы, курсы бухгалтерского учета,  бухгалтерские курсы в киеве, курсы бухгалтерского учета киев

Одним з таких документів є податкова накладна, яка відповідно до п. 201.10 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг обов’язково надається покупцю платником податку — продавцем товарів/послуг та реєструється в ЄРПН. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Вимоги до податкових накладних, згідно з якими платник податку — продавець товарів/послуг зобов’язаний зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначені у п. 11 підр. 2 р. ХХ ПКУ.

Відповідно до п. 111.1 ПКУ, за порушення вимог ПКУ може бути застосована фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність.

Якщо порушення вимог ПКУ щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН може мати наслідком визначення податковим органом платнику податків — покупцю грошових зобов’язань з ПДВ (завищений ПК за незареєстрованою ПН), то не виключена можливість застосування поряд з цим адміністративної відповідальності за ст. 163-1 КУпАП щодо посадових осіб такого платника податків.

Така відповідальність може бути застосована й до продавця — під час позапланової перевірки за скаргою на постачальника.

бухгалтерские курсы, курсы бухгалтерского учета,  бухгалтерские курсы в киеве, курсы бухгалтерского учета киев

Добавить комментарий